A saját kancellárjukat alig bírják megválasztani – de azért Magyarországot jól elkormányozgatná Weber úr

„Ugyanolyan joguk van az ukránoknak” az uniós tagsághoz, persze – azonos feltételekkel. Kohán Mátyás írása.

Az EU-s intézmények számára Ukrajna csatlakozása a régóta várt nagy lehetőség az európai föderális projekt előmozdítására.
Ukrajna EU-tagsága az egyik legélesebb töréspont ma Brüsszel és hazánk között.
A biztonsági és gazdasági kockázatok olyan nagyok, hogy tönkretennék Magyarországot, de még Európát is.
Mégis mi az uniós politika valódi szándéka? És miért játssza a hasznos idióta szerepét Magyar Péter és a Tisza Párt?
Érdemes abból kiindulnunk, hogy politikai ellenfeleink nem ostobák: legalább annyira értik a bennünket körülvevő világot, mint mi. Ez a megközelítés a brüsszeli intézmények esetében is indokolt. Ha mi látjuk, milyen hatással lenne Ukrajna uniós csatlakozása a tagállamokra, ha értjük, hogyan alakítaná át az Európai Unió intézményrendszerét, költségvetését és szakpolitikáit,
akkor ők is pontosan látják és értik.
Vannak tényvitáink Brüsszellel Ukrajna uniós tagságának várható következményeiről, de senki nem állítja még Brüsszelben sem, hogy a bővítés mellett az EU költségvetése fenntartható lenne. Az sem titok, hogy Ukrajna csatlakozása az uniós hatáskörök, intézményi egyensúly és döntéshozatali eljárások legalapvetőbb kérdéseit nyitná ki.
A valódi kérdés tehát az, miért gondolják a brüsszeli intézmények, hogy érdekükben áll Ukrajna belépése
– ráadásul a lehető leggyorsabban, szakítva minden eddigi szabállyal és gyakorlattal, még úgy is, hogy az ellenkező tagállamok akaratát politikai és pénzügyi zsarolással kell megtörni.
Amióta az Európai Bizottság politikai intézményként határozza meg önmagát, minden intézményi ciklusra kitűz egy nagy célt. E célra hivatkozva az uniós hatáskörök szélesíthetők, és a cél nyilvánvaló tagállami hatáskörökbe is indokolhat beavatkozást. Jó, ha a választott célnak erős morális felhangja van, így az ellenkezőkkel
nem kell érdemi vitát folytatni, elegendő őket kívül helyezni az egészségügyi kordonon.
Fontos, hogy a célok megvalósítására ne álljon rendelkezésre elegendő uniós és tagállami forrás, így a költségvetési mozgástér csak innovatív eszközökkel legyen biztosítható.
Ukrajna támogatása és uniós csatlakozásának előkészítése Brüsszel számára tökéletes célkitűzés. Kijev támogatására hivatkozva már eddig is példátlan gyorsasággal erősödött az alkotmányos és fiskális föderalizmus eszköztára, illetve szűkült a tagállami mozgástér például az energiapolitika terén. De Brüsszelnek nem érdeke megállni félúton.
Csak Ukrajna küszöbönálló tagságával indokolható az egyhangú döntéshozatal kivezetése,
a kohéziós és közös mezőgazdasági politika felszámolása. És a bővítéssel egy olyan nagy tagállam lenne a döntéshozatali folyamatok részese, amelyet Brüsszel kézi vezérléssel irányíthat, mert mindennapi túlélése az EB által jóváhagyott pénzügyi transzferektől függ.
Az EU-s intézmények számára Ukrajna csatlakozása a régóta várt nagy lehetőség az európai föderális projekt előmozdítására.
Amikor mi ellene mondunk Ukrajna uniós tagságának, ellene mondunk Brüsszel lopakodó hatáskörbővítésének és a nemzeti szuverenitás felszámolásának. Mindannak, amit az unió Ukrajna csatlakozása ürügyén valójában végre akar hajtani, és ami ellen az elmúlt másfél évtizedben küzdöttünk.
Huszonegy évnyi tagság után Brüsszel ilyen lapot osztana nekünk.
A nemzeti kormány azonban soha nem kártyázná el Magyarország szuverenitását,
ezért is akarják eltakarítani az útból és bábkormányt ültetni a helyére. A báb szerepére van jelentkező is, most éppen nemzeti zászlót lobogtat, de már rég lepaktált Brüsszellel, ennek bizonyítékait naponta látjuk.
A szerző az európai uniós ügyekért felelős miniszter
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Ugyanolyan joguk van az ukránoknak” az uniós tagsághoz, persze – azonos feltételekkel. Kohán Mátyás írása.
Nyitókép: Mandiner-archív
Ezt is ajánljuk a témában
Ahogy anno kellettek a kommunisták, hogy valami legitimitásfélét adjanak a szovjet megszállásnak, úgy most egy brüsszelita kormánnyal „hívnák be” Magyarországot a háborúba. Ungváry Zsolt írása.